Aktualności

zamawianie taksówki

Zwyczaje w zamawianiu taksówek w różnych krajach na świecie

Teoretycznie w zamawianiu taksówek nie ma nic trudnego: dzwonimy, podchodzimy do specjalnie oznaczonego pojazdu lub w nowoczesnej wersji - korzystamy z aplikacji, podajemy adres i jedziemy. Gdy jesteśmy w swoim kraju, czujemy się pewnie i doskonale znamy język, przejazd taksówką nie jest ani niczym nadzwyczajnym. Tanie taxi w Krakowie bez większego problemu dowiezie nas w każde wyznaczone miejsce. Jednak kiedy jesteśmy w innym kraju, nie zawsze jest tak prosto. I chociaż schemat działania związany z zamówieniem taksówki jest podobny, to jednak w różnych krajach panują różne zwyczaje z tym związane. Warto je poznać zanim wyruszymy na wakacyjne wojaże.

Taksówki na świecie – to warto wiedzieć

  • Nowy Jork słynie z charakterystycznych żółtych taksówek. Instrukcja zamawiania taksówek w Nowym Jorku pojawia się w bardzo wielu amerykańskich filmach – wystarczy stanąć na chodniku przy jezdni i machać ręką. Niestety nie każda taksówka zatrzyma się na taki sygnał. Jeśli na żółtym pojeździe numer na dachu nie będzie podświetlony, znaczy to, że taksówka jest zajęta lub nie zbiera już pasażerów. Warto też wiedzieć, że w Nowym Jorku tylko żółte taksówki z medalionem na masce posiadają koncesje. Warto też zadbać o to, aby jak najwyraźniej podawać adres miejsca, do którego planujemy dojechać. Zdecydowana większość taksówkarzy to obcokrajowcy, którzy nie zawsze perfekcyjnie mówią po angielsku.
  • Po londyńskich ulicach jeżdżą charakterystyczne, czarne pojazdy, czyli “black cabs” lub „hackney”. W tym przypadku możemy mieć pewność, że angielski taksówkarz dowiezie nas sprawnie w nawet najmniej znany zakątek miasta. Kierowcy z licencją przechodzą bardzo zaawansowane testy ze znajomości Londynu, więc z pewnością poradzą sobie z każdy nawigacyjnym wyzwaniem.
  • Chcesz zamówić taksówkę w Paryżu? Musisz uzbroić się w cierpliwość. Znalezienie wolnej taksówki w tym mieście jest bardzo trudne z uwagi na bardzo dużą liczbę mieszkańców i turystów. Co więcej, przejazd „Taxi Parisien” to dość spory wydatek, szczególnie w weekendy, kiedy stawki się podwajają. Dodatkowe opłaty naliczane są za bagaż oraz przejazd pasażerów w liczbie większej niż 3 osoby.
  • Wybierasz się do Dubaju? Zgodnie z tamtejszymi zwyczajami kobietom przysługuje nieco inny typ taksówek, tzw. Pink Taxi, z charakterystycznym różowym dachem. Pink Taxi prowadzone są przez kobiety i mogą być zamawiane zarówno przez panie, jak i rodziny z dziećmi.
  • Decydujesz się na zamówienie taksówki w Bangkoku? Lepiej negocjować cenę z kierowcą jeszcze przed zamknięciem drzwi samochodu. Taksówkarze bardzo często nie włączają licznika lub twierdzą, że jest uszkodzony. Wówczas rozpoczynają się twarde negocjacje. Na szczęście ceny za przejazd w Bangkoku nie są wysokie, więc nasz wakacyjny budżet nie zostanie zbytnio nadszarpnięty. Jeśli jednak szykuje nam się podróż w godzinach szczytu, lepiej skorzystać z usług wszędobylskich tuk-tuków, które są znakiem rozpoznawczym Bangkoku.
  • Gdy będąc w Tokio zamawiasz taksówkę, pamiętaj, że zielone światło na pojeździe oznacza, że jest on zajęty, czerwone – że możesz próbować go zatrzymać. Gdy kierowca się zatrzyma, nie otwieraj tylnych drzwi samodzielnie. Otwiera je kierowca specjalnym przyciskiem obok siebie.

Więcej o naszych przewozach osobowych i innych usługach dowiedzą się Państwo, kontaktując się bezpośrednio lub telefonicznie z naszą firmą.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z prezentowaną ofertą.

Napisz do nas