Aktualności

taksowkarz

Czy taksówkarz musi mieć zapięte pasy?

W sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji odnośnie tego, czy taksówkarz musi mieć zapięte pasy w czasie przewożenia pasażera. Wszyscy wiemy, że zapięte pasy podnoszą nasze bezpieczeństwo w czasie kolizji. Druga strona medalu jest taka, że niezapięte pasy kierowcy taksówki… też podnoszą jego bezpieczeństwo!

Pasy w taksówce

Obowiązek zapinania pasów nie dotyczy m.in. kobiet w ciąży, osób posiadających odpowiednie zaświadczenie od lekarza, instruktorów jazdy lub egzaminatorów, funkcjonariuszy, zespołów medycznych, konwojentów oraz innych służb uprzywilejowanych. Z tego przywileju mogą również skorzystać taksówkarze. Jak wspomnieliśmy we wstępie, niezapięte pasy mogą podnieść ich bezpieczeństwo. Nie chodzi tu jednak o sytuacje kolizyjne, lecz ewentualne nieprzyjemności ze strony pasażerów. Niestety, czasem mogą zdarzyć się nieuczciwi lub agresywni pasażerowie, zagrażający bezpieczeństwu kierowcy taksówki. Taksówkarz może nie zapinać pasów w czasie pracy, aby móc skutecznie obronić się przed atakiem ze strony osoby przewożonej. Zapięte pasy mocno ograniczałyby ruchy kierowcy. Oczywiście nie należy popadać w skrajności. Zawód taksówkarza nie jest niebezpieczny, lecz ustawodawca postanowił „dmuchać na zimne” i dał możliwość wyboru wszystkim kierowcom taksówek.

Dziecko w taksówce bez fotelika?

Kilka lat temu zniesiono kryterium wieku odnośnie przewożenia dzieci w fotelikach. Zgodnie z obecnym prawem, każde dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu zobowiązane jest do jazdy w foteliku. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy dziecko przewożone jest taksówką. Dziecko może wówczas jechać w tylnym rzędzie siedzeń bez fotelika, lecz w zapiętych pasach. My jednak wiemy, jak dla naszych klientów ważne jest bezpieczeństwo podróży. Radio Taxi 919 oferuje możliwość przewozu dziecka w foteliku. Wystarczy, że podczas zamawiania taksówki telefonicznie lub poprzez dedykowaną aplikację na smartfony zaznaczysz, że chciałbyś, aby przyjechała po Ciebie taksówka z fotelikiem.

Więcej o naszych przewozach osobowych i innych usługach dowiedzą się Państwo, kontaktując się bezpośrednio lub telefonicznie z naszą firmą.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z prezentowaną ofertą.

Napisz do nas