Aktualności

taksometr

Taksometry – jak to jest z licznikami?

Taksometr jest elektronicznym przyrządem pomiarowym, służącym do obliczania według ustalonych taryf należności za przejazd. Sprawdź, jak działają te urządzenia i jakie wartości biorą pod uwagę, przy naliczaniu końcowej opłaty, a także jaki system naliczania opłaty obowiązuje w Polsce.

Jakie są trzy rodzaje opłaty, składające się na koszt przejazdu?

Na koszt przejazdu składają się przede wszystkim trzy rodzaje opłaty:

– opłata początkowa,
– opłata za przejazd,
– opłata postojowa.

Opłatę początkową nalicza się od chwili, gdy pasażer zamknie drzwi. Zawiera ona opłatę za pierwszy przejechany odcinek trasy. Opłatę za przejazd taksometr nalicza według obowiązującej w danym mieście taryfy, której maksymalną wysokość ustala lokalny samorząd. Będzie to stawka za każdy przejechany kilometr. Warto dodać, że taksówkarze pracujący w korporacjach stosują stawki niższe niż maksymalne. Opłata postojowa natomiast to opłata za czas, przez jaki taksówka stoi w trakcie przejazdu, na przykład na światłach, w korku lub na życzenie klienta.

Co oznacza taryfa dzienna, nocna i świąteczna?

Wysokość wyżej opisanych stawek zależeć będzie od pory dnia lub nocy, w których poruszasz się taksówką. Taryfa pierwsza, uwzględniana podczas przewozu naszą taxi Kraków obowiązuje w dni powszednie w godzinach od 6:00 do 20:00, druga w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00, a także przez cały dzień w niedziele i święta. Ważne jest także, czy poruszasz się w granicach miasta, czy nie. Kursy poza aglomerację podlegają wyższym opłatom, podobnie jak kursy w nocy, w niedziele i w święta.

Jaki system naliczania opłat obowiązuje w Polsce?

W Polsce obowiązuje system naliczania opłat oznaczony symbolem S, czyli  system pojedynczy, z angielskiego Single Application of Tariff. W systemie S to, czy opłata będzie naliczana z wykorzystaniem taryfy drogowej, czy taryfy czasowej zależeć będzie od prędkości, z jaką porusza się taksówka. Jeśli będzie większa od prędkości granicznej, wówczas opłatę nalicza się z drogi, jeśli niższa, z czasu. W Polsce prędkość ta wynosi 20km/h.

Taksometry to niezwykle dokładne i precyzyjne urządzenia. Dzięki nim możesz być pewien, że naliczona opłata za przejazd odzwierciedla rzeczywiste koszty poruszania się taksówką.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z usług naszej korporacji taksówkowej. Oprócz przewozów pasażerskich oferujemy taxi dla firm, taxi bagażowe, transport zbiorowy, dostawę zakupów i przesyłek oraz trasy turystyczne.

Więcej o naszych przewozach osobowych i innych usługach dowiedzą się Państwo, kontaktując się bezpośrednio lub telefonicznie z naszą firmą.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z prezentowaną ofertą.

Napisz do nas