Aktualności

żółta taksówka

Jak powinien postąpić pasażer w przypadku kolizji podczas jazdy?

W przypadku kolizji podczas jazdy taksówką pasażer powinien zachować zimną krew i nie oddalać się z miejsca zdarzenia. Kolizja bowiem jest zdarzeniem drogowym, w wyniku którego nikt nie ucierpiał, a zniszczeniu uległy jedynie samochody. Uczestnikiem kolizji jest każda osoba, która brała udział w zdarzeniu, czyli także pasażer. Sprawdź, jaki jest sposób postępowania w przypadku stłuczki oraz czy pasażer może być winny kolizji.

Schemat postępowania w przypadku kolizji podczas jazdy

Pierwszym krokiem w przypadku kolizji jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Jeśli samochodu nie da się usunąć z drogi, należy ustawić na niej trójkąt ostrzegawczy w obszarze zabudowanym w odległości do jednego metra za pojazdem, i włączyć światła awaryjne. Jeśli natomiast auto nie doznało poważnych uszkodzeń, należy je usunąć z drogi jak najszybciej, aby nie stwarzać zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Następnie należy spisać razem ze sprawcą oświadczenie o kolizji, z wyraźnym wskazaniem winnego, który przyznaje się do odpowiedzialności za spowodowanie zdarzenia drogowego. Ponadto w oświadczeniu muszą znaleźć się:

  • szczegółowe dane pojazdów,
  • szczegółowe dane uczestników zdarzenia, w tym dane pasażera,
  • dokładny opis przebiegu zdarzenia, ze wskazaniem daty, godziny, miejsca oraz przyczyny,
  • opis powstałych uszkodzeń,
  • kategoria i numer prawa jazdy wystawcy dokumentu,
  • nazwa firmy ubezpieczeniowej, numer polisy i czas trwania ubezpieczenia sprawcy kolizji.

Podpisane oświadczenie trafi do ubezpieczyciela. W przypadku kolizji nie jest konieczne wzywanie policji, chyba że żaden z kierowców nie przyznaje się do winy lub jeśli zachodzi podejrzenie, że sprawca kolizji jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jeśli zatem pasażer jest jedynie uczestnikiem kolizji, powinien udostępnić swoje dane do oświadczenia i nie oddalać się z miejsca zdarzenia.

Kiedy pasażer jest winnym kolizji?

Kolizje z udziałem taksówek korporacji radiotaxi919 należą do rzadkości. Naszych kierowców cechuje bowiem ogromne doświadczenie i ponadprzeciętne umiejętności w kierowaniu pojazdem. Dzięki swojej wiedzy oraz umiejętnościom są oni w stanie zagwarantować klientom i pasażerom stuprocentowe bezpieczeństwo na drodze, a także uniknąć stłuczek. Zdarzają się jednak sytuacje, w których winnymi kolizji są nie tylko pozostali uczestnicy ruchu drogowego, lecz również sami pasażerowie. Przykładem może być sytuacja, gdy pasażer uderzy drzwiami taksówki w przejeżdżający pojazd, wysiadając w miejscu dozwolonym, jednak nie upewniwszy się wcześniej, że może wysiąść z auta w bezpieczny sposób. Zdarzyć się może także, że nadpobudliwy lub znajdujący się pod wpływem alkoholu, lub innych substancji pobudzających pasażer zaciągnie nieoczekiwanie hamulec ręczny albo szarpie z kierownicę, powodując kolizję. W takim przypadku winnym kolizji jest pasażer.

Zachęcamy do korzystania z usług naszej korporacji taksówkowej, oferującej bezpieczne przewozy osób, transport bagażowy, usługi dla firm, a także dostawę zakupów oraz przesyłek.

Więcej o naszych przewozach osobowych i innych usługach dowiedzą się Państwo, kontaktując się bezpośrednio lub telefonicznie z naszą firmą.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z prezentowaną ofertą.

Napisz do nas