Aktualności

taksowka

Czy w całej Ameryce jeżdżą żółte taksówki?

W tym wpisie pochylimy się nad popkulturą i… legendą związaną z żółtymi, amerykańskimi taksówkami. Hollywoodzkie produkcje przyzwyczaiły nas do widoku żółtych taksówek w Nowym Jorku, a zwykle były to Fordy Crown Victoria. Można odnieść wrażenie, że w całych Stanach Zjednoczonych poruszają się takie taksówki. Otóż, wcale tak nie jest!

Żółta legenda Nowego Jorku

Taksówki kolorze żółtym faktycznie poruszają się po ulicach Nowego Jorku, lecz tylko w jednej dzielnicy – Manhattanie. Liczba żółtych taksówek jest ściśle określona przez władze miasta. Jest ich dokładnie 13.600, a każda musi być wyposażona w specjalny medalion na masce, wydany przez departament taksówek i limuzyn. Medalion jest jednocześnie dowodem posiadania licencji taksówkarza. Nowojorskie taksówki nie zawsze były żółte. „New York Taxi Cab” faktycznie na początku dwudziestego wieku posiadało kilkaset taksówek w kolorze żółtym, lecz samochody konkurencyjnych firm były zwykle czarne. Dopiero w 1967 roku wprowadzono nakaz pomalowania wszystkich taksówek „z medalionem” na kolor żółty, aby walczyć ze zwiększającą się liczbą nielicencjonowanych taksówek. Przed drugą wojną światową taki medalion kosztował 10$, a ile kosztuje dziś? Nawet milion dolarów! Za taką kwotę w 2011 sprzedano medalion z licencją korporacyjną.

Zielone taksówki

Wystarczy wyjść poza Manhattan, a okaże się, że na ulicach nie ma żółtych taksówek, tylko zielone. W 2013 roku w Nowym Jorku wprowadzono flotę taksówek zielonych, które mogą odbierać klientów ze wszystkich dzielnic, z wyjątkiem części Manhattanu oraz portów lotniczych JFK i LaGuardia.

W Polskich miastach nie ma aż tak restrykcyjnych przepisów odnośnie taksówek. Z zewnątrz mogą wyglądać niemal jak samochody cywilne, wystarczy tylko, że będą posiadały „kogut” z napisem TAXI. A jak rozpoznać dobre i tanie taxi w Krakowie. Wystarczy, że spojrzysz na boczne drzwi samochodu. Logo Radio Taxi 919 gwarantuje Ci podróż w przystępnej cenie i komfortowych warunkach.

Więcej o naszych przewozach osobowych i innych usługach dowiedzą się Państwo, kontaktując się bezpośrednio lub telefonicznie z naszą firmą.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z prezentowaną ofertą.

Napisz do nas