Aktualności
Jakie powinno być niezbędne wyposażenie taksówki?
Aby pojazd mógł być wykorzystywany jako taksówka, powinien spełniać nie tylko odpowiednie warunki techniczne, ale również standardy i normy z zakresu wyposażenia.
Podstawowe elementy wyposażenia każdej taksówki
Kwestie związane z niezbędnych wyposażeniem dodatkowym taksówki regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U.2016.2022). Zgodnie z rozdziałem 7 tej ustawy do najważniejszych elementów wyposażenia taksówki zaliczamy m.in.:
- taksometr elektroniczny z ważnym dowodem legalizacji (o ile występuje),
- co najmniej dwa miejsca dla pasażerów,
- co najmniej dwoje drzwi z każdego boku nadwozia lub dwoje drzwi z prawej strony, jedne z lewej strony i jedne z tyłu nadwozia umożliwiające wyjście na zewnątrz,
- pomieszczenie na podręczny bagaż pasażerów,
- apteczkę doraźnej pomocy (pamiętaj o sprawdzeniu daty ważności!).
Oprócz na wyposażeniu taksówki powinno znajdować się dojazdowe lub pełnowymiarowe koło zapasowe, a także zestaw narzędzi do zmiany koła. Jak w standardowych pojazdach osobowych obowiązkowo należy wozić ze sobą gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.
Ważnym i charakterystycznym elementem każdej taksówki jest dodatkowe światło z napisem TAXI, które umieszczone jest na dachu. Musi być widoczne — o barwie białej lub żółtej z czarnymi napisami widocznymi z przodu i z tyłu pojazdu.
Wszystkie te wymagania spełniają taksówki, które jeżdżą po ulicach Krakowa, a także zapewniają bezpieczny i komfortowy transport na lotnisko Balice.
Co jeszcze wyróżnia każdą taksówkę?
Oprócz światła z napisem TAXI dopuszczalne jest stosowanie dwóch świateł migających o barwie żółtej, które umieszczane są po obu stronach lampy we wspólnej obudowie. Oprócz tego dopuszczalne jest stosowanie dodatkowych lamp o barwie białej lub żółtej z napisami wskazującymi na firmę, telefon lub innymi informacjami pozwalającymi zidentyfikować taksówkę. Mogą być umieszczane na dachu po jednej i drugiej stronie napisu TAXI. Pamiętaj jednak, że nie mogą one wpływać na czytelność napisu TAXI.
Na taksówce można umieszczać także dodatkowe oznaczenia, jak np. nazwę miejscowości, herb miejscowości, numer boczny oraz inne oznaczenia identyfikujące miejscową taksówkę (pod warunkiem, że są one zgodne z ustaleniami w danej gminie lub związku komunalnym).