Pijany pasażer a uprawnienia taksówkarza

Kurs z pijanym pasażerem. Jakie uprawnienia ma kierowca taksówki?

Pasażer taksówki

Nie jest tajemnicą, że z taksówek często korzystają osoby nietrzeźwe, bo kurs taksówką pozwala uniknąć siadania za kierownicą po spożyciu alkoholu.

Od bardzo dawna taksówkami podróżują osoby uczestniczące w weselach i innych imprezach rodzinnych, imprezach okolicznościowych oraz spotkaniach biznesowych. Nie oznacza to jednak, że pijany pasażer nie ma żadnych obowiązków i kierowca zawsze musi zgodzić się na kurs. Wyjaśniamy, jakie uprawnienia ma taksówkarz i co może zrobić, gdy pijany pasażer sprawia problemy.

Kurs taksówką – obowiązki pasażera

W taksówce pasażer nie może zachowywać się w sposób nieakceptowalny społecznie. Korzystający z taksówki ma zarówno prawa, jak i obowiązki, a łamanie obowiązujących w niej przepisów, może zakończyć się wezwaniem policji oraz sprawą sądową. Pasażer taksówki odpowiada m.in. za zniszczenia, jakich się dopuścił podczas podróży.

Co może zrobić kierowca taksówki, gdy pasażer jest pijany?

Zawód taksówkarza wymusza nie tylko dbałość o bezpieczeństwo pojazdu, ale także zdrowie i życie przebywających w nim osób. Z tego względu taksówkarz może odmówić wykonania kursu, gdy okaże się, że osoba mająca z nim podróżować, jest w stanie upojenia alkoholowego. Jednym z przykładów może być znaczne upojenie alkoholowe, które utrudnia kontakt z pasażerem oraz rodzi podejrzenie, że osoba zamawiająca taksówkę może nie uregulować rachunku za kurs. Kierowca ma także prawo odmówić wykonania kursu lub kontynuowania jazdy, gdy pasażer chce spożywać alkohol w taksówce, a także zachowuje się w sposób agresywny lub obsceniczny. To samo tyczy się sytuacji, gdy pasażer zanieczyszcza lub niszczy taksówkę oraz nie podporządkuje się żądaniom kierowcy w kwestii określonego zachowania. W sytuacji uchylania się od płatności za kurs oraz łamania prawa taksówkarz ma obowiązek wezwać policję. Dokładamy wszelkich starań, aby mogli państwo korzystać z usług przewozowych najwyższej jakości. Nasi taksówkarze to doskonali kierowcy oraz osoby o wysokiej kulturze osobistej. Dbamy o wygodę i komfort pasażerów, zapewniając bezpieczną podróż, jednak oczekujemy także przestrzegania regulaminu, który obowiązuje pasażerów.

loga