„Napiwek” dla taksówkarza – tak czy nie?

Napiwek za kurs taksówką – czy powinniśmy o nim pamiętać?

taksówka

Płacąc za obiad w restauracji lub drinki w barze coraz częściej zostawiamy napiwki dla kelnerów, dlaczego wiec nie docenić w ten sposób kierowcy taksówki? To bardzo dobre pytanie, które zadaje sobie spory odsetek korzystających z taksówek osób. Wyjaśniamy, czy wypada nagrodzić kierowcę taksówki napiwkiem i w jaki sposób to zrobić.

Napiwki dla taksówkarzy mają długą tradycję…

Praca przedstawicieli niektórych zawodów doceniana jest poprzez dawanie napiwków. Kojarzymy je najczęściej z pracownikami barów i restauracji, a także hoteli, jednak w tym gronie od dawien dawna znajdują się także taksówkarze. Historia dawania napiwku za kurs taksówką sięga czasów pierwszych korporacji TAXI. Wczas napiwki dawane były bardzo często. Do dziś jest to niepisany zwyczaj m.in. wśród nieco starszego pokolenia osób podróżujących taksówkami. Osoby młode, które dopiero zaczynają korzystać z taksówek, często nie wiedzą, że można dać taksówkarzowi napiwek. Oczywiście, nie ma takiego obowiązku, jednak warto pamiętać, że taksówkarze dokładają wszelkich starań, abyśmy bezpiecznie i w jak najkrótszym czasie dotarli pod wskazany adres. Napiwek jest sposobem na docenienie starań kierowcy oraz „nagrodą” za jego życzliwość, gdy np. pomoże nam poradzić sobie z ciężkimi bagażami.

W jaki sposób dać taksówkarzowi napiwek?

W taksówce nie znajdziemy puszki lub słoika na napiwki, które często stoją na kontuarze barowym, dlatego jeżeli chcemy dać taksówkarzowi napiwek, możemy poprosić o zaokrąglenie kwoty, jaką mamy zapłacić za kurs. Możemy także podziękować za wydawaną nam resztę, jeżeli płacimy gotówką, albo wręczyć kierowcy drobną kwotę w gotówce podczas płatności kartą. To najczęściej praktykowane i zgodne z obowiązującymi zasadami sposoby dawania napiwków taksówkarzom. Warto pamiętać, że takie docenienie umiejętności kierowcy jest miłym gestem, a nie koniecznością. Napiwek to forma podziękowania dla kierowcy za przyjemną jazdę taksówką oraz ewentualną pomoc z bagażami, dlatego warto kultywować ten zwyczaj, pamiętając, że w niektórych krajach jest on traktowany znacznie poważniej, niż w Polsce.

Podsumowując, napiwek dla taksówkarza nie jest obowiązkową formą podziękowania za kurs, jednak możemy zdecydować się na takie docenienie pracy kierowcy taksówki. Najczęściej kwota napiwku to kwota 10-15% ceny kursu, jednak możemy zdecydować się także na zaokrąglenie kwoty do zapłaty lub rezygnację z wydawanej nam reszty.

loga